חדשות

תלונות למשרד הבריאות: "מכבי" ו"מאוחדת" מדירות נשים מפרסומיהן

משרד הבריאות פנה בעקבות תלונות אלו לקופות החולים: הימנעות מהכללת נשים במודעות פרסום ובשילוט במרפאות לציבור החרדי היא הדרת נשים המנוגדת לחוק

סניף קופת חולים מאוחדת בירושלים (צילום: קובי גדעון / פלאש 90)
סניף קופת חולים מאוחדת בירושלים (צילום: קובי גדעון / פלאש 90)

משרד הבריאות הודיע השבוע לקופות החולים מכבי ומאוחדת כי ההחלטה שלא לכלול נשים במודעות ובשלטים בסניפים שלהן המשרתים בעיקר ציבור חרדי היא בגדר הדרת נשים. כל פרסום חייב לכלול באופן מידתי דמויות ממגוון המגדרים". בדיווח על כך של אור קשתי ב"הארץ" נמסר כי למשרד הבריאות הגיעו תלונות בנושא הזה הנוגעות לדרכי השיווק של הקופות.

בנוסף, הורה משרד הבריאות ל"מאוחדת" לוודא כי אין כניסות נפרדות לנשים ולגברים או אזורי המתנה נפרדים בשלוש ממרפאותיה בירושלים. ארגונים שונים התלוננו בנושא הזה למשרד הבריאות בעיקר על "העלמת נשים מפרסומים, הפרדה מגדרית בסניפים ודרישות מנשים להגיע למרפאות בלבוש צנוע". לפי הדיווח, בסניף "מאוחדת" בשכונה חרדית בבית שמש חולקו פלאיירים המציגים רק דמויות של גברים ובפרסום המפרט את שמות מנהלי המרפאות בעיר, מנהל מופיע בשמו המלא בעוד שעשר מנהלות אחרות מזוהות רק באות הראשונה של שמן.

תלונה אחרת מתייחסות לסניפי "מכבי" בבית שמש ובקניון רמות בירושלים שבהם כל השלטים ומודעות הפרסום מציגים גברים, נערים, ילדים ותינוקות, למעט שתי תמונות של נשים - אחת מטושטשת ובשלט של מרפאת "לאומית" הושחרה המלה אישה בציון "המרכז לבריאות האישה".

ד"ר שולמית אבני, מנהלת האגף לתכנון מדיניות והממונה על מניעת גזענות במשרד הבריאות, היא שחתומה על פנייה בנושא זה למנכ"לית "מאוחדת", סיגל רגב רוזנברג.

תגובת "מכבי" המצוטטת בדיווח: "הטיפול בחברות ובחברי הקופה מתבצע בעיקר בידי נשים ולכן זוכה הציבור לחשיפה נרחבת ויומיומית לרוב הנשי שבתפקידי המפתח בקופה וברמה מקצועית גבוהה ביותר. בימים אלה אף משודרת פרסומת של הקופה בטלוויזיה שבה מגלמת אישה את הדמות המקצועית". באשר לטענה על העלמת נשים משילוט וכרזות במרפאות, נמסר כי בסניפי הקופה יש מגוון רחב של כרזות, חלקן ללא דמויות כלל, חלקן כוללות דמויות משני המגדרים וחלקן ממגדר אחד – נשים או גברים". ב"מאוחדת" סירבו להגיב.

נושאים קשורים:  מכבי שירותי בריאות,  קופת החולים מאוחדת,  הדרת נשים,  ציבור חרדי,  חדשות,  משרד הבריאות
תגובות
אנונימי/ת
06.12.2020, 08:40

זו תלונה קנטרנית (אבל לא בלתי צפויה כשמדובר בארגוני הנשים).
אי הכללת נשים בפרסומת המיועדת לציבור החרדי אינה הדרת נשים. אם יש אזורי המתנה שנשים מודרות ממנו, או הגבלות לגבי הלבוש - זה כבר עניין אחר. אבל בכל הקשור לפרסומת זו לא הדרה.
זה אך טבעי שפרסומת המיועדת לציבור מסוים תהיה ערוכה באופן שיגרום לציבור להסתכל בו. השתתפות בפרסומת היא לא זכות יסוד בסיסית, ולכן לא ניתן לומר שנשים מודרות ממנו. אולי גם יגידו שיש הדרת מכוערים מפרסומות למוצרי יופי.
בקיצור , יש מספיק דברים במדינה הקשורים בכפיה דתית/ אפליה הדורשים תיקון (תחבורה ציבורית, נישואין, גיוס לצבא) - עדיף לנתב את האנרגיות לדברים החשובים ולא להתעסק בשטויות כמו האם נשים מופיעות או לא מופיעות בפרסומות המיועדות לציבור החרדי.

אנונימי/ת
06.12.2020, 20:55

למי זה מפריע מה שקוה במרפאות בבית שמש או במאה שערים או בבני ברק?
זה מה שרוצים שם גם הגברים וגם הנשים!!!!
האם נכפה עליהן גם חתונות ללא מחיצות??
כל עוד שזה מקובל על ציבור מקבלי השירות אין כאן תחילת בעיה!!!!

אנונימי/ת
06.12.2020, 21:07

והכללת נשים בפרסומות בצורה בוטה ומוחצנת כדי לקדם מכירת מוצרים מכבדת את הנשים?
היא מחפיצה אותן והופכת אותן למקדם מכירות בצורה הכי משפילה
על זה צריך להתלונן

אנונימי/ת
07.12.2020, 13:13

ההתערבות הזאת עוד יכולה לעלות בחיי אדם. קופות החולים לא יפרסמו פירסומים שלא יעברו בציבור החרדי, וממילא לא יהיו עוד פירסומים ולא יעברו מידע רפואי לציבור החרדי

07.12.2020, 21:05

מענין למה שהדבר הזה שקיים גם במרפאות באזורים של ערבים לא זוכה לאותה תגובה?????????? בושה וחרפה על הצביעות

אנונימי/ת
08.12.2020, 18:01

זו חריגה מסמכות של ד\"ר [לא רופאה אלא סתם סוציולוגית] שלומית אבני. תפקידה לטפל אך ורק בגזענות, ושיקול דעת בנוגע לתמונות נשים אינו גזענות. נשים אינו גזע בדיוק כמו שגברים אינו גזע.