חדשות

גם בבתי החולים נערכו אסיפות מחאה נגד אלימות כלפי נשים

מנהלת השירות הסוציאלי במרכז הרפואי לגליל בנהריה: "נשים, אבל גם ילדים וקשישים, מגיעים מדי יום לחדר המיון ולמחלקות כשהן והם סובלים מאלימות. יש צורך בתקציב ממשלתי ופתרון רוחבי לתמוך בנשים אלו"

המחאה בבית החולים לגליל בנהריה. צילום. רוני אלברט

עובדי בתי החולים ברחבי הארץ – רופאים, רופאות, עובדי הסיעוד וכן עובדי משק ומנהלה - הצטרפו היום (ב') לשביתות ולאסיפות המחאה וההזדהות הרבות שנערכו במקומות עבודה שונים כנגד גל האלימות ומעשי הרצח המחרידים של נשים. מאז תחילת השנה אירעו 24 מעשי רצח של נשים בישראל. בשנים 2017-2016 היו 35.

בעצרת ההזדהות ב"בני ציון", בנוסף לנאומים שנישאו, הופרחו עשרות בלונים לזכר הנשים שנרצחו. ב"וולפסון" הודלקו נרות נשמה לזכרן.

אירוע המחאה בבית החולים בני ציון

מנהלת המרכז הרפואי אסף הרופא-שמיר, ד"ר אסנת לבציון קורח, אמרה בעצרת שהתקיימה בבית החולים: "עלינו להיות ערניים למתרחש סביבנו. לא לקבל כמובן מאליו פציעות של נשים המגיעות לבית החולים. חייבת להידלק נורה אדומה בכל פעם שממצאי הבדיקות עוד במיון אינן תואמות את הסיפור של המטופלת".

האסיפה בבית החולים אסף הרופא-שמיר

ד"ר ג'וליה ברדה, רופאת נשים ואחראית על "חדר 4" – המרכז הראשון בבית חולים בישראל לטיפול בנפגעי תקיפה מינית, ציינה בעצרת ב"וולפסון" ש"עד כה טופלו במרכז כ-5,000 נשים, כמחציתן הגיעו כתוצאה מאירוע אלימות שבו היה מעורב כוח פיזי ניכר". מנהלת בית החולים, ד"ר ענת אנגל, אמרה: "נמאס מהזילות הזו בחיי אדם".

אסיפת המחאה ב"וולפסון"

בעצרת שהתקיימה במרכז הרפואי לגליל בנהריה אמר מנהל בית החולים, ד"ר מסעד ברהום: "לצערי נשים, ילדים וקשישים בחברה שלנו מנוצלים בדרכים רבות וצריך לעצור את זה. יש תכנית ממשלתית שטרם אושרה לטיפול בבעיה. אין ספק שיש בה צורך כדי לתת מענה לגל האלימות הנוכחי".

ההפגנה במרכז הרפואי לגליל - נהריה. צילום: רוני אלברט

מנהלת השירות הסוציאלי בבית החולים, חנה סולומון, הדגישה: "עובדות סוציאליות במחלקות נתקלות על בסיס קבוע במקרים שבהם נשים, אבל גם ילדים וקשישים, מגיעים לחדר המיון ולמחלקות כשהן והם סובלים מאלימות. אין כמעט יום ללא דיווח על מקרה אחד של אישה מוכה. אוזלת היד שלנו נובעת מחוסר הרצון שלהן להתלונן לאחר השחרור מבית החולים. הן חוזרות למעגל האלימות. החשש הגדול שלנו הוא שלמחרת נקרא עליהן בעיתון. יש צורך בתקציב ממשלתי ופתרון רוחבי לתמוך בנשים אלו להגיש תלונה במשטרה ולהתרחק ממקור האלימות".

בעצרת ב"הלל יפה" אמר מנהל בית החולים, ד"ר מיקי דודקביץ: "חלק מתפקידנו הוא לאתר את מי שזקוק לעזרה ולהושיט לו יד".

בעצרת ההזדהות עם המאבק נגד האלימות נגד נשים שנערכה במרכז הרפואי שיבא, אמר המשנה למנכ"ל פרופ' ארון אפק: "בית חולים הנלחם על חיי אדם לא יכול לעמוד מנגד כשנעשים מעשים מתועבים של פגיעה באנשים ובעיקר נשים. לא נעמדו מהצד, נתייצב בראש המאבק ונאמר: האלימות לא מקובלת עלינו".

ד"ר דליה אדמון, מנהלת מיון נשים באגף נשים ויולדות: "אנו פה כדי להושיט יד לעזור לנשים לצאת ממעגל האלימות. אנו פוגשים יום יום נפגעות אלימות – תשאלו, תתעניינו, בואו נעזור לדור הבא לחיות אחרת".

צוותי רפואה ב"שיבא" בעצרת המחאה. צילום: דוברות "שיבא"

בעצרת הקריא מנהל המרכז הרפואי פרופ' יצחק קרייס את שמות 24 הנשים שנרצחו השנה ואמר: "מעטים המקרים שבהם אנו זועקים די ומעטים עוד יותר המקרים שעוצרים את החיים והשגרה, בייחוד בבית חולים. נעמוד מול כל פרץ אלימות מכל סוג ונאמר די לאלימות".

בית החולים השיקומי רעות תל אביב אירח במסגרת האירועים את גב' עדנה ארבל, שופטת בית המשפט העליון בדימוס, שהגיעה לשאת דברים בפני סגל בית החולים ואמרה: "בישראל חיות כ-200 אלף נשים מוכות והזעקה היא להעברת תקציבים לטיפול בנושא. אלימות זה לא רק נשים. החברה בישראל לדאבוננו הפכה לאלימה. החמלה, האמפתיה וההידברות כדרך לפתרון מחלוקות הפכו לסימן של חולשה. הרחוב, בתי קפה ומועדונים הפכו לא פעם לזירת קרב.

מנהל ביה"ח רעות ד"ר דב אלבוקרק, השופטת בדימוס עדנה ארבל וסגנית מנהל ביה"ח רעות ד"ר שגית ארבל אלון

"מערכת המשפט", ציינה ארבל, "נדרשת לתגובה הולמת ויש צורך בנוכחות משטרתית ופעילות חינוכית של הסברה והעברת מסר נחרץ ולא מתפשר. אסור לנו כחברה להישאר אדישים".

נושאים קשורים:  אלימות נגד נשים,  מחאה,  בתי החולים,  חדשות,  שביתה
תגובות
 
אנונימי/ת
05.12.2018, 20:50

אלימות ? מה קורה אם מגיעם למיון מאתיים חולים ויש 2 רופאים עם המתנה ממוצעת של 9 שעות ? בלגן , עצבים, אלימות, כעס !!! מה יקרה אם יהיו 10 רופאים ?