חדשות

"להכשיר שוטרים כיצד לאסוף ראיות לגבי נפגעות שימוש בסם האונס"

את ההצעה העלתה ד"ר נסיה לנג, העומדת בראש המרכז לטיפול בנפגעי אלימות מינית הפועל בבית החולים פוריה שבטבריה

ד"ר נסיה לנג, אחראית המרכז לטיפול בנפגעי אלימות מינית (טנ"א) במרכז הרפואי "פוריה" שבטבריה, מציעה להכשיר שוטרים כדי לקדם איסוף ראיות נגד התוקפים לשם העמדתם לדין. בין השאר, מציעה ד"ר לנג כי שוטרים יונחו לחלק כוסות בדיקת שתן לשם בדיקה מיידית של אשה המתלוננת על תקיפה מינית כתוצאה משימוש בסם האונס. הצעת ד"ר לנג הועלתה בדיון שנערך בוועדה לקידום מעמד האשה בכנסת, שעסק בסם האונס.

מימין: ד"ר נסיה לנג וח"כ יפעת קריב (צילום: פרטי)

מימין: ד"ר נסיה לנג וח"כ יפעת קריב (צילום: פרטי)

כיום בישראל רק המעבדה הטוקסיקולוגית בבית החולים "שיבא" מסוגלת לבדוק ולאשר את דבר קיומו של סם האונס בדמה של נפגעת. עובדה זו היא אחד מהקשיים המונעים העמדה לדין של אלו שמנסים לסמם צעירות ולבצע בהם מעשי אונס, לרוב ללא התנגדות וללא ראיות.

לדברי ד"ר לנג, "סימני הסם נותרים בדם הקורבן רק 12 שעות לאחר ששתה אותו, אולם ניתן לאתרו בשתן במהלך 12 שעות נוספות. לכן, הצעתי להכשיר שוטרים בתחנות המשטרה כיצד לטפל מיידית בצעירה שמגיעה ומתלוננת על שסוממהו והותקפה. בדרך זו, יהיו למשטרה כל הראיות החשובות שיאפשרו העמדה לדין של תוקפים". הוועדה אימצה את ההמלצה והורתה למשטרה לבחון את יישום ההנחיה.

סם האונס הוא סם מסוכן, אסור על-פי פקודת הסמים. לתופעות הלוואי שלו עלולות להיות השפעה שלילית על פעילות הלב ודיכוי נשימתי. החומר מתחיל לפעול רבע שעה לאחר שחדר לגוף ומתפוגג לאחר כארבע שעות.
בשבדיה דווח על 23 מקרי מוות ובארה"ב על למעלה מ-200 נשים שמתו לאחר שסוממו בסם האונס.

ד"ר לנג: "יש הבדל ברור מבחינת התסמינים בין שכרות לסם אונס. מי שמתעורר לאחר שכרות מאלכוהול סובל מחמרמורת (הנג-אובר), מצב המתאפיין בבחילות או כאב ראש ותחושה כללית רעה. מי שמתעורר לאחר שימוש בסם אונס מרגיש טוב, אלא שאין לו יכולת לזכור דבר, והזיכרון של אירועי 12 השעות האחרונות - נמחק".

נושאים קשורים:  חדשות,  סם האונס,  ד"ר נסיה לנג,  הוועדה לקידום מעמד האשה,  המרכז הרפואי "ברוך פדה" בפוריה
תגובות